Інформація про те, що чисту воду потрібно пити щодня, відома всім. Такі поради дають лікарі, дієтологи, експерти зі здорового харчування і просто ті, хто відповідально ставиться до стану свого організму. Але у більшості людей все ж не вистачає самодисципліни. Щоб було простіше привчити себе включати в своє харчування достатню кількість води, треба зрозуміти, для чого потрібно. А з усвідомленням приходить і мотивація.
У чому користь регулярного вживання чистої води?
Існує думка, що раз в деяких продуктах міститься багато вологи, значить, вони можуть частково компенсувати брак питної води в раціоні. Але кількість води в фруктах і овочах дуже незначно для цього. А деякі напої навіть можуть посилювати виведення рідини з організму, наприклад, кави або зелений чай. Відповідно, вживати 6 - 8 склянок води в день - це норма, необхідна для підтримки водного балансу. Якщо зробити це своїм особистим правилом, ви швидко помітите позитивні зміни:
- • Підвищення життєвого тонусу, зниження втоми.
- • Покращення обміну речовин і нормалізація ваги.
- • Зниження частоти головних болів і нервових перенапруг.
- • Усунення сухості шкіри.
- • Очищення організму від шлаків.
- • Зниження ризику утворення каменів в нирках і хвороб сечовидільної системи.
Крім того, вода є природним терморегулятором - якщо пити її в необхідних кількостях, вам не загрожує перегрів або переохолодження. Під час фізичних навантажень також потрібно заповнювати баланс води - це запобіжить втому і перегрів м'язів.
Формування корисної звички: діємо поступово
Збільшувати кількість вживаної рідини - не настільки просте завдання, особливо з огляду на те, що людська психіка зазвичай прагне до стабільності, а значить - до збереження старого укладу. Щоб виробити нову лінію харчової поведінки, потрібно прикладати послідовні зусилля, і з часом це стане невід'ємною частиною життя. Спростити створення раціонального питного режиму допоможуть наступні рекомендації:
- • Співвіднесення до певної дії. Так, можна випити склянку відразу ж після того, як прокинувся, після приїзду в офіс, після вживання кави. Так з'являється асоціативна прив'язка, і ви не забудете про нововведення.
- • Природні ароматизатори. Часточка лимона, кілька листочків м'яти, щіпка ванілі або кориці - і вийде смачний напій.
- • Помірність. Не можна змушувати себе пити насильно - наливайте комфортну для вас кількість води і пийте тоді, коли хочеться, а не з почуття обов'язку.
- • Емоційна стимуляція. Красива чашка чи склянка на видному місці допоможуть не забувати вчасно «заправитися» водичкою.
- • Якщо повсякденний графік насичений, нагадати про питний режим можуть спеціальні мобільні додатки - вони допоможуть зафіксувати, скільки води вже було випито, і коли потрібно наповнити черговий стакан.
Яку воду краще пити, і в яких обсягах?
Оптимальний варіант - чиста джерельна або питна бутильована вода. Щоб не бігати постійно в магазин, раціонально встановити кулер в будинку або офісі. Можна вибрати кулер настільний або кулер підлоговий, і по потребі наливати собі звідти воду кімнатної температури.
Добова норма води індивідуальна для кожної людини, і розраховується виходячи з ваги - 25 мл на 1 кг ваги. Для дітей норми інші - малюки до 1 року п'ють 25 мл між годуваннями, дошкільнятам потрібно вже від 0,5 л, потім кількість поступово збільшують, і вже в 14 років підлітку треба вживати «дорослу» норму. Якщо хочеться випити більше води, ніж вказано віковою нормою, це не проблема - важливо прислухатися до вимог свого тіла.